Gözlük Seçimi

İlk bakışta denediğiniz bütün gözlükler size uygun gibi gelecektir. Ancak bu yanıltıcıdır. Çerçevelerin ve camların çeşidinin çok oluşu sizi daha da kararsız yapacaktır. Bu aşamada; doğru sorularla sizi kendi gözlüğünüze yönlendirecek bir uzmanına ihtiyacınız vardır. Bu ihtiyacınızı ancak bire bir görüşmeyle giderebilirsiniz. Bu öneriler, gözlük uzmanıyla görüşmeniz öncesinde sizi yeterince bilgi sahibi yapmaya yöneliktir.

Rahatlık : Burada amaç hedef gözlüğün bütün fonksiyonlarından onu yüzünüzde yokmuş gibi hissetmektir.yararlanırken yüzünüzde minimal hissetmektir. Bu söylediğimizi birçok kez gözlük alanlar gözlüklerini bir öncekilerle kıyaslayarak değerlendirebilirler. En temel test ise gözlüğü yüzümüzde bir protez, bir yabancı unsur gibi hissetmemektir. Gözlüğümüz yüzümüzde temas ettiği yerlere uyumlu olmalıdır. Burnumuza ve kulaklarımıza uygun eğimlerle oturmalı, metal kısımlar tenimizle temas etmemeli, yanaklarımıza ve şakaklarımıza baskı yapmamalıdır.

Estetik : Hepimiz az ya da çok aynaya bakarız. Bir gözümüz aynadadır. Kendimize ve görüntümüze çeki düzen veririz. İyi görünmek, görüntümüzle doğru mesajı vermek isteriz. Öyleyse kuralı birlikte koyalım: Gözlüğümüzle de kendimizi beğenmeliyiz. Gözlüğümüz görüntümüzü bozmadığı gibi tamamlamalıdır ve hatta görünüşümüze olumlu katkısı olmalıdır.

Teknik : En basit tanımıyla gözlük, gözlerimizin önündeki bir çift mercektir. Bu merceklerin işlevi gözümüzdeki kırılma kusurunu düzelterek doğru görmemizi sağlamaktır. Bunun tam olması için de kırılmanın göz bebeğimizin karşısında olması, astigmat açısı, çerçevenin şekli gibi uzmanların bileceği bir çok teknik doğrular gerekmektedir. Aksi durumlarda görmemiz tam düzelmeyecektir.

Ekonomi : Gözlük almanın ve kullanmanın maddi bir boyutu elbette vardır. Çoğu kullanıcı ilk fiyat araştırmasının sonucunda gözlüğün çok pahalı olduğuna hükmeder. Bu kanı genellikle yanlıştır. Gözlüğün fiyatı; üretildiği ülke, üretildiği yıl (Yani modasını geçip geçmediği), imalatında kullanılan malzeme, kullanılan çerçevenin markası , imitasyon (taklit) olup olmadığı , kullanan resmi reçeteyle gelemişse reçete bedeli gibi unsurlara göre değişir. Gerçek fiyatı araştırma yapan tüketiciler ve uzmanlar bilebilir. Şunu da unutmamak gerekir; En ucuz gözlük bile doğru muayene, doğru çerçeve ve cam seçimini içermelidir. En yüksek bedelle alınan gözlüğü bile her gün severek kullanıyorsak ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Buna karşılık; çok düşük bir bedelle almanıza rağmen, gözlüğünüzü kullanamıyorsanız; harcamanız hedefine ulaşmamış demektir.

 Şimdi de size değişik bir açıdan bakmanızı sağlayarak; gözlüğün düşündüğümüz kadar pahalı olmadığını örneklerle açıklamak istiyoruz: İyi bir gözlüğü alıp 2 yıl sağlıklı biçimde kullanabilirsiniz. Aldığınız gözlük 2 yıl boyunca -uyku dışında- günün her saati gözünüzde kalacaktır. Şimdi şu soruyu sorabiliriz:Toplam süre olarak bu kadar uzun kullandığınız ve bu kadar hayati olan başka bir şey var mıdır? Ciklet çiğneyen biriyseniz iki yıl boyunca ciklete ödediğiniz paranın toplamı ne kadar olacaktır? Hiç düşündünüz mü? İçtiğiniz çay ya da sigara, okuduğunuz gazete, gittiğiniz sinema için ayırdığınız 2 yıllık bütçe ne kadardır? Hiç hesapladınız mı? Üstelik gözlüğünüz sağlıklı değilse ne sinemadan zevk alırsınız, ne işinizden...

Gazete okumak da sizi yorar. Öyleyse karşılaştırmayı şimdi yapın: Gözlük mü daha pahalı yoksa ciklet mi? Hangisinin daha önemli olduğu sorusunu zaten sormuyoruz. Ekonomide diğer unsur ise marka yerine kaliteye ödeme yapmayı gözetmektir. Biz bu hesapları, gözlüğünüzü 2 yıl kullanacağınıza göre yaptık. İyi bir kullanıcı iseniz ve aldığınız gözlüğü 5 yıl kullanıyorsanız, gözlük sizin için çok daha ucuz demektir 

 


FAYDALI BİLGİLER
» Göz Hastalıkları

» Göz Anatomisi

» Gözlük Seçimi

» Güneş Gözlüğü

» Gözle İlgili Teknik Bilgiler

» Hangi Yüze Hangi Gözlük

» Lens Kullanımı ve Bakımı

FAYDALI BİLGİLER
  Göz Hastalıkları
  Lens Kullanımı ve Bakımı
  Hangi Yüze Hangi Gözlük
  Gözle İlgili Teknik Bilgiler
  Güneş Gözlüğü
  Gözlük Seçimi
  Göz Anatomisi

İstatistik
Webmail
GOOGLE Translate
Bu sitenin tüm hakları saklıdır     iletisim@gencoptik.com